OŚWIETLENIE NAD STOŁEM – JAKIE WYBRAĆ?

Stół jest zazwyczaj centrum życia towarzyskiego w każdym domu. To przy nim jemy wspólne, rodzinne posiłki, a także urządzamy imprezy zarówno w gronie najbliższych, jak i tzw. posiadówki z przyjaciółmi i znajomymi. Dlatego oświetlenie tego centralnego punktu domu jest rzeczą niezwykle istotną. Jak je wybrać, żeby spełniało swoją funkcję?

 

Długość stołu punktem odniesienia

W takim miejscu najlepszym wyborem będzie oświetlenie wiszące. Przede wszystkim da ono odpowiednią ilość światła na całą powierzchnię stołu, a także wszystkich przy nim obecnych. Najważniejsze jest także, aby odpowiednio dobrać jego rozmiar. Projektując oświetlenie wiszące nad stołem, należy wziąć pod uwagę powierzchnię, jaką mamy do rozjaśnienia tj. długość i szerokość stołu (zwłaszcza długość). Jeśli mamy do czynienia z niewielkim meblem np. kwadratowym stołem kuchennym, to pojedyncze oświetlenie wystarczy. Tymczasem, jeśli wielkość wnętrza pozwala nam zaszaleć i kupić duży, rodzinny stół, należy dobrze przemyśleć oświetlenie wiszące. Może to być jedna długa lampa, albo kilka rozmieszczonych w równej odległości od siebie.

 

Wysokość też ma znaczenie

Ważne jest też, aby oświetlenie rozmieścić na odpowiedniej wysokości. Nie może ono być zbyt wysoko, gdyż nie będzie dawało odpowiedniej ilości światła. Natomiast oświetlenie wiszące umieszczone zbyt nisko będzie przeszkadzało przy sięganiu po naczynia z jedzeniem. A praktyka i funkcjonalność w takim miejscu jest przecież najważniejsza.

 

Najpierw plany

Dlatego tak ważne jest, aby początkowo zaplanować dokładnie rozkład mieszkania, zaprojektować rozmiary stołu, a najlepiej go już kupić. Oświetlenie najlepiej wybrać na samym końcu, kiedy stół już stoi na swoim miejscu. Wówczas nie tylko dopasujemy jego wysokość, ale także projekt, aby współgrał charakterem z całością pomieszczenia.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *